- Reklama -zprávy

Čisté zuby: Jaká je maximální doporučená dávka fluoridu?

Date:

Share:

Zubní kazy bychom vůbec nemuseli mít. Stačí dodržovat čtyři pravidla. „Možná jste už slyšeli tvrzení, že čisté zuby se nekazí. Pokud bychom dodržovali toto základní pravidlo, kazivost chrupu na Slovensku by byla zanedbatelná,“ říká MDDr. Michaela Lifková z Kliniky stomatologie a maxilofaciální chirurgie Lékařské fakulty UK a Onkologického ústavu sv. Alžběty v Bratislavě, členka Výboru SKZL pro prevenci.

MDDr. Michaela Lifková z Kliniky stomatologie a maxilofaciální chirurgie Lékařské fakulty UK a Onkologického ústavu sv. Alžběty v Bratislavě, členka Výboru SKZL pro prevenci.
Stačí si tedy jen zuby pravidelně čistit?
Důkladné čištění zubů měkkým kartáčkem dvakrát denně a mezizubních prostor mezizubními pomůckami jednou denně zamezí tvorbě zubního povlaku a tím výrazně snižuje možnost vzniku zubního kazu. Zdravá strava s omezením jednoduchých cukrů také ovlivňuje složení plaku a jeho lepivost na zubní povrch. Pitný režim by měl obsahovat dostatečné množství vody a neslazených tekutin, slazené a energetické nápoje je ideální omezit na minimum. Fluoridace formou správně zvolené zubní pasty nebo při vyšší kazivosti fluoridačním gelem pomáhá zpevňovat oslabená místa v zubní sklovině prostřednictvím procesu remineralizace.

Poslední, ale nejdůležitější je absolvovat u svého zubního lékaře jednou ročně preventivní prohlídku, u dětí do 18 let dvakrát ročně. Důležité je také dodržovat doporučení svého zubního lékaře a při výskytu potíží neodkládat ošetření, protože neošetřený zubní kaz nás nejenže může nepříjemně překvapit bolestí v nejnevhodnější době, ale zároveň může přerůst až do vytvoření ložiskové – fokální infekce a ovlivňovat tak celkové zdraví.

Víte, co je RDA zubní pasty? Nezoderte si zuby!
Je na Slovensku péče o zuby samozřejmostí?
Na Slovensku pozorujeme velké rozdíly v péči o chrup ovlivněné úrovní vzdělání a socio-ekonomickou situací. Často věříme mýtům typu „zubní kaz či parodontitidu, lidově paradentózu, máme v rodině, stejně mi zuby vypadají“ a bagatelizujeme tak význam domácí péče o zuby. Návštěvu zubní ambulance odkládáme také ze strachu ze zubního lékaře az ošetření.

Jak by měla vypadat prevence a kdy je třeba s ní začít?
S pěstováním správných návyků je třeba začít po proříznutí prvního zubu, kdy se doporučuje začít navštěvovat zubního lékaře při pravidelných preventivních prohlídkách. Zubní lékař zkontroluje stav zubů a dutiny ústní, zhodnotí úroveň ústní hygieny a upozorní na zjištěné nedostatky. V potřebných intervalech se vyšetření doplňuje o pořízení rentgenových snímků, které odhalí i začínající, jinak neviditelné, zubní kazy a záněty v okolí kořene zubu.

Můžeme zdraví svých zubů ovlivnit také stravou?
Jednoznačně ano. Pestrá zdravá strava bohatá na vápník, fosfor, vitamíny a minerály ovlivňuje i stav chrupu. Rovněž má vliv i na složení a lepivost plaku. Vhodné je omezit jídla a nápoje s obsahem cukru maximálně na čtyři porce denně, přičemž je třeba mít na zřeteli i skrytý cukr ve stravě. Dále je nutno omezit příjem snacků mezi hlavními jídly, pít dostatečné množství čisté vody a kontrolovat obsah kyselin v nápojích, případně takové nápoje pít ve spojení s konzumací hlavního jídla.

Kdy a jak si správně čistit zuby?
Zuby čistíme dvakrát denně, ráno a večer. Večerní čištění je poslední věcí před spaním. Čištění dvakrát denně nabízí zvýšenou ochranu, večerní čištění je obzvláště efektivní vzhledem k retenci fluoridů ze zubní pasty v dutině ústní během noci. Obecně se doporučuje doba čištění zubů minimálně dvě minuty, přičemž hlavním cílem je důkladné odstranění plaku. Zuby by po vyčištění měly být hladké, což zamezí na určitou dobu tvorbě povlaku.

Zubní kartáček je třeba měnit minimálně každé tři měsíce a po překonání infekčního onemocnění. Zuby si čistíme jemně, s minimálním tlakem, abychom nepoškozovali dásně, a upřednostňujeme měkké zubní kartáčky. Přiložíme si kartáček k zubu, skloníme ho mírně k dásni (45° úhel) a krouživým pohybem odstraňujeme zubní povlak ze všech stran zubu a postupujeme tak, abychom nevynechali žádné místo. Nezapomínáme na čištění mezizubních prostor, protože klasickým čištěním zůstává 30% povrchu zubu neočištěných a hrozí riziko vzniku mezizubních kazů, zánětů dásní a zápachu z úst. Ústní voda nenahrazuje zubní kartáček ani neočistí mezizubní prostor jeho kloktáním.

Jak vybrat správný zubní kartáček?
Správný zubní kartáček by měl mít měkká rovnou zastřižená vlákna, která jsou hustě uspořádaná a tak nejefektivnější při manuálním čištění zubů. Velikost hlavičky přizpůsobujeme velikosti úst au těžko dostupných míst volíme jednosvazkový kartáček, který ocení i pacienti se zvýšeným dávivým reflexem při čištění zadních úseků chrupu.

━ nové příběhy

Holotropní dýchání: Cesta k hlubšímu sebepoznání a uzdravení

Holotropní dýchání je technika, která se stala stále populárnější díky svému potenciálu pro hluboké sebepoznání a uzdravení. Tato metoda, vyvinutá Dr. Stanislavem Grofem, se...

Krásné vlasy každý den

Trápí vás roztřepené konečky? Pokud se vám hned nechce sahat po nůžkách, můžete zvolit méně radikální cestu. Stačí vlasům věnovat trochu času a dopřát...

Pohřební služba Helfi nabízí komplexní služby

Život je plný krásných okamžiků, ale bohužel jsou v něm i momenty, které nás dokážou hluboce zasáhnout. Patří sem především úmrtí. Každý se v...

Imunitní systém ve vašem těle

Imunitní systém není umístěn v jednom orgánu, ale nachází se v mnoha různých, aby jeho buňky mohly zasáhnout, jakmile to bude nutné. K důležitému centru imunitního systému...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...
- Komerční sdělení -pr článek