V současnosti se může ukázat jednota EU a podpora jednotlivých států. V tomto případě právě Slovensko bude potřebovat nejvíce pomoci, protože jsme závislí na Rusku. Brusel bude muset usměrňovat celoevropské přerozdělení komodit a postarat se o vytvoření nadnárodních rezerv přístupných pro všechny členské státy, říká pro Pravdu Andrej Lednár, jednatel poradenské společnosti První energetická.
Evropa a Slovensko jsou závislé na ruské ropě a zemním plynu. Očekáváte, že by Rusko omezilo dodávky těchto důležitých surovin?
Ruská federace využívá své nerostné suroviny jako politický nástroj dlouhodobě. Vždy, když se situace vyvíjí v jejich neprospěch, omezí dodávky plynu či ropy pod různými záminkami. Příkladem jsou opakované opravy plynovodu Jamal a následný zpětný tok v roce 2021.
Čistě teoreticky, kdyby Rusko zavřelo kohouty s plynem. Co by se dělo poté, co je Slovensko připraveno?
Slovensko vzhledem k loňskému vývoji nemá dostatečné zásoby plynu pro dlouhodobé fungování. To je ale problém celé Evropy, která navzdory opakovaným problémům s dodávkami zemního plynu od Gazpromu a dodržování závazků, nemá připravený náhradní plán. LNG vypadá být jako hlavní alternativa, ale tam je zapotřebí dlouhodobé plánování a kontrakty.
Průmysl otevírá krizové štáby. Dodávku černého zlata pojistil z jihu
Podobná otázka s ropou. Máme její zásoby na 90 dní. Co bychom dělali bez ruské ropy?
Ropa je sice důležitá surovina, ale Evropa není závislá pouze na Ruské federaci. Dodávky mohou být zajištěny z jiných zdrojů a následně distribuovány do zemí, jako například Slovensko, které je na Ruské ropě závislé. Ovšem důsledkem bude výrazné zdražení tankování. Již dnes se cena ropy Brent dostala nad sto dolarů za barel od roku 2014, což bylo také způsobeno Ukrajinsko-Ruským konfliktem.
Pravděpodobně dopady za dražší energie budou prostřednictvím vysokých cen komodit na světových trzích. Očekáváte, že cena ropy a zemního plynu vystřelí do výšin? Kam až by se mohli vyštverat?
Ceny reagovaly okamžitě a již nyní je cena plynu dražší o více než 15% a zastavilo se obchodování. Cena ropy také atakuje maxima z roku 2014, která podle všeho překoná. Nedovolím si odhadovat, kde bude hranice zvyšování cen.
Pocítí dopady nejdříve a nejvíce prostřednictvím ropy a cen paliv?
Cena ropy se odráží na koncových cenách prakticky okamžitě, takže v nejbližších dnech můžeme očekávat zdražení i na českých čerpacích stanicích.