Při volbě okrasné flóry na balkon se orientujte zejména podle těchto tří kritérií: nároky na přísun slunečního záření, adaptabilnost daného druhu na květináč, prostorové požadavky. Letos si tedy před cestou do hobby marketu nebo zahrádkářské školky dejte závazek, že se spoustou přírůstků to nepřeženete, ať se poměstí.
V dubnu prostřednictvím třásní „nastoknutých“ na vrcholce stonků nabídne okouzlující modrá květenství pěstitelsky mimořádně nenáročná modřice arménská (Muscari armeniacum), která pochází z kavkazského regionu. Kolem 20 centimetrů vysoká i široká robustní cibulovina se vzpřímeným habitusem se skvěle doplňuje s jinými brzy kvetoucími trvalkami typu bergenie, srdcovky či větrnice. Preferuje propustný substrát a navzdory mrazuvzdornosti do téměř minus 30 stupňů se ráda vyhřívá na sluníčku. Na necelých 10 centimetrů předpěstovaných 5 – 7 cibulek v jednom kontejneru stojí zhruba čtyři eura.
Krémové květiny, karmínová obruba
Značně rychleji a nakonec přibližně do dvojnásobné výšky i šířky vyhouknou hybridy čemeřice východní (Helleborus orientalis) s přirozeným výskytem v Turecku či na Ukrajině. Konkrétně sorta Red nabízí již koncem února as trváním do dubna vínově červené zvonovité květy s jednou řadou okvětních lupínků. Extravagantně hrubé stonky jsou hnědavé. Vyznává kyprou půdu s vyšším obsahem humusu a nejvíc se jí daří v polostínu. Stojí asi 15 eur. Sáhnout však můžete i po mírně dražším unikátním kultivaru Glenda’s Gloss, který má krémové květy na okrajích jakoby opálené do karmínova.
Během čtvrtletí rozkvete všemi barvami: Objevte levnou a nenáročnou trvalku
Různé barvy, společné poznávací znamení
Také od února do dubna se ukazuje petrklíč bezbylový (Primula acaulis), který měří jen kolem decimetru a přímo potřebuje chladnější počasí. Při nadměrném teple chřadne a rovněž reaguje na přemokření, ačkoli dává přednost vlhké výživné půdě. I z prosperující rostlinky průběžně odstraňujte odkvetlé květy a seschlé listy: podnítíte tím produkci nových až do května. Benefitem je bezbřehý počet barevných verzí pěti srdcovitých lupenů koruny květu od zcela původní svítivě žluté přes čistulinko bílou, ušlechtile krémovou, půvabně růžovou, zdrženlivě fialovou a provokující červenou až po majestátně tmavomodrou. Společným poznávacím znamením s platností i pro strakaté a panašované varianty je žlutý nebo okrový nepravidelný středový terčík. Jeden květináček vyjde asi na dvě eura.
Narcis nemusí být jen žlutý
Není důvodu stranit se při jarní balkonové výsadbě absolutní klasiky, kterou nepochybně je narcis trubkovitý (Narcissus trumpet). Nemusí však být žlutý. Necháte si poradit fajtu Mount Hood s až 10centimetrovými mírně aromatickými dokonale bílými květy? Dorůstá půl metru, prezentuje se koncem března a uspokojivě dlouho kvete. Má ráda slunce, ale je otužilec a nevyžaduje častou zálivku. Cibulky se vysazují už na podzim – pokud jste zaváhali, kontejnerový kus v aktuálním období seženete přibližně za sedm eur.
https://nextmag.cz/horoskopy-se-nevyhybaji-ani-mocnym/
https://exprima.cz/jak-s-detmi-mluvit-o-koronaviru-nepresytte-je-informacemi-radi-psycholozka/
https://finemag.cz/ruzove-bile-cervene-co-si-ptaji-pivonky-ve-vaze-rozhodne-ne-ostre-slunce/